روياي سپيد


+ مسيح...قسمت اول

با شعری از سهراب آغاز ميکنم:

قرآن بالای سر ، بالش من انجيل ، بستر من تورات ، و زبرپوشم اوستا ،
مي بينم خواب:
بودایی در نیلوفر آب.

بنام آفریننده هنر و زیبایی

عيسي ، كتاب و مكتبش

(( انجيل و مسيحيت ))


عيسي كتابي ننوشت ! .. اما
نفوذ زندگي و تعليمات او بيكران بود
.

پيشگفتار :
چرائي انتخاب كسي كه زندگاني و مرگش موجب پيدايش مسيحيت شد ، هميشه براي من كنجكاوی برانگيز و جذاب بوده است . اما اين كه عيسي را يكي از چهره هاي روشنفكر برجسته گذاشته بدانيم درنظر بسياري از افراد ، دست كم ، عجيب مي نمايد . به زعم كليساي مسيحي وي قطعاً خيلي بيش از اينهــا بود . و چه بسا بي ايمانها استدلال كنند كه حضرت اصلاً روشنفكر نبود . فزون بر اين مي توان گفت كه مجزا ساختن انديشه هاي عيسي از ساير چيزهائي كه كتاب مقدس درباره او مي گويد تصوري نادرست است .
در اين پژوهش سعي كرده ام شمه اي از برداشتهاي مورخان و متكلمان امروزي راجع به عيسي ، و نيز انجيلها كه حاوي زندگي اوست ارائه كنم . از همه بالاتر ، تلاش كرده ام كه شواهد و مدارك موجود درباره عيسي را از ديدگاه تاريخي بنگرم ، و پيش فرضهاي ديني مسيحي را وارد بحث خود نسازم . اگر پاسخ من رضايت بخش هم نباشد ، شايد كه لااقل پرسشهائي در ذهن خواننده برانگيزد .
پژوهش را با مطالعه كوتاهي پيرامون انجيلها ، آغاز كرده ام . كه اين امر دو دليل دارد : يكي آن كه خواننده نا آشنا با عهد جديد ، خلاصه اي از حديثهاي انجيل را در مورد عيسي در دسترس داشته باشد . (بدون اينكه نياز باشد كتاب مقدس و انجيلها را مطالعه كند ، چون مي دانم كه در واقعيت خيلي ها فرصت اينكار را پيدا نخواهد كرد و شايد علاقه اي به مطالعه هزار صفحه نداشته باشند يا انجيل و كتاب مقدس را در دسترس نداشته باشند !) و ديگر آن كه ماهيت انجيل ها را در مقام مدرك تاريخي باز شناسد . اميدوارم حتي آنهائي كه انجيلها را خوب مي شناسند نيز چيزهائي در اين بخش بيابند و همچنين آنهائي كه علاقه اي به مطالعه مقالات و پژوهشهاي ديني نداشته باشند . رغبتي به خواندن اين گونه مقالات پيدا كنند و يا حداقل اين مقاله به تنهائي آنها را ارضاء كند .
من تحصيلات ديني ندارم ، بنابراين تكيه ام تا اندازه اي بسيار زياد به كساني است كه انتقاد و مشورت انها را جسته ام ، به ويژه آقاي پيروميران نماينده اقليت و مسوول روابط عمومی کلیسا ، پدر خــــودم علي اسدي و خواهرم فرزانه اسدي. آقاي كشيشان از كليساي كريمخان و انجمن ارامنه تهران هم فراوان ياري ام داد ، و از استاد گرامي جناب آقاي دامغاني هم بسيار سپاسگزارم كه در واقع از من خواست اين پژوهش را قلمي كرده و به رشته تحرير در آوردم .

عيسي :

عيسي كتابي ننوشت ، يا اگر نوشت كه بسيار بعيد مي نمايد اثري از آن برجاي نمانده است . بنابراين تشريح انديشه هاي او ، كه هدف اين پژوهش است ، از آغاز به دشواري خاصي برمي خورد . بعنوان مثال وقتي مي خواهيد كتابي درباره دانته يا پاسكال يا اكونياس بنويسيد ، آثار خود آنها را مأخذ قرار مي دهيد ، ولي در اينجا به ناچار اتكا بر حرفها و كارهائي است كه به عيسي نسبت داده شده است و اين طبعاً از ابتدا مقداري عدم تيقن مي آفريند .
اين بي اعتمادي تنها در زمينه انديشه هاي عيسي نيست . واقعيات ساده تاريخي پيرامون زندگي او نيز بسيار كمياب است . با اين حال ، چند نكته را مي توان تقريباً قطعي دانست .
عيسي يك معلم مذهبي يهودي بود و در حدود 30-28 بعد از ميلاد به صليب كشيده شد و جان سپرد(به زعم مسيحيت). پس از آن ، واقعيات مربوط به او افزون و افزون تر مي شود .
پیروانش مدعي اند كه وي از گور برخاست و روانه بهشت شد ، در آنجا به عنوان پسر خدا در جايگاه خود قرار گرفت . كساني كه همچنين باوري داشتند رفته رفته از جريان اصلي دين يهود جدا افتادند ، و به مرور (( مسيحي )) خوانده شدند ، چون معتقد بودند عيسي همان ((مسيح)) موعود است – اين واژه ريشه يوناني دارد و معادل messiah عبري است به معناي آدم مسح شده . يهوديان ظهور اين مسيح را از دير باز انتظار مي كشيدند . اين واقعيات را مي توان از نوشته هاي رومي و يهودي وقت دريافت ، اشارات كوتاه اينها به مرگ عيسي ان قدر هست كه بتوان يقين كرد وي حقيقتاً وجود داشته ، و آنگونه كه گهگاه گفته مي شود سيمايي افسانه اي و ساخته دست مسيحيان نبوده است . ولي در مورد رويدادهاي پيش از مرگ او ، به هيچ وجه نمي توان مطمئن بود .


...ادامه دارد...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1-نخستين شاعر مهم و سراينده منظومه مشهور كمدي الهي (1321-1265 ميلادي)
2-عالم فرانسوي و فيلسوف ديني (62-1623 ميلادي)
3-متكلم بزرگ عيسوي و پايه گذار تعاليم مذهب كاتوليك (74-1225 ميلادي)
پ

نویسنده : مهدی اسدی ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ مسيح ... مقدمه

با عرض پوزش به خاطر تاخير در به روز کردن اين وبلاگ

عرضم به حضور محترمتان که من از مرداد ماه ۱۳۸۰ تا ارديبهشت ۱۳۸۱ يک تحقيق مفصل درباره مسيح انجام دادم. يعنی می خواستم يک فيلم مستند درباره اديان الهی (اسلام و مسيحيت و يهوديت و زرتشت و ..) بسازم که در مرحله تحقيقات روی دین مسيح متوقف شد.

بهرحال ... اين تحقيقات مفصل باعث شد که من حدود دوهفته فقط صبحها در کليسا ( کريمخان زند ـ ويلا يا همون استاد نجات اللهی ) و بعدازظهرها مسجد ( يک مسجد در ستارخان - تهران ويلا) بسر برم!!!

غرض از اين مقدمه سرايی اين بود که من ميخواهم نتايج حاصله از تحقيقم را اينجا بگذارم تا اونايی که احساس ميکنند از مسيحيت و عيسی و انجيل چيز زيادی نمی دونند ديگه از اين احساسها نکنند!

از دوست خوبم ميثم هم يکبار ديگه تشکر ميکنم که من را وادار کرد اين وب را راه بياندازم.

از دکتر ميثاق هم چندباره تشکر ميکنم که کلآ راه زندگی کردن را به من آموخت.

و همچنين از خانم فيونا بخاطر محبتش... و ابراز خوشحالی و خرسندی مفرط از اين که ايشون هم به سينما علاقمند هستند و حتی دارند درسش را هم می خونند... همين جا به ايشون اين نويد را ميدهم که خيلی باهاشون کار دارم و اميدوارم هم ايشون از اطلاعات من استفاده کنند و هم من!!!

خب...

اصل مطلب... از فردا ...

لطفآ سر بزنيد و از عيسی و کتابش بخونيد و نظر هم بدهيد...

فعلآ...
نویسنده : مهدی اسدی ; ساعت ٤:٥۱ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+ سلام من اومدم

سلام دوستان عزيز...

من هم بالاخره به پیشنهاد دوستان به جمع وبلاگ نویسان پیوستم.

من در اين جا درباره عشق ، فيلم و سينما و تئاتر ، موسيقی ، هنر ،‌ زندگی ،‌ روانشناسی ارتباط معاشرت و زندگی برتر ، راز جوانی و جوانی کردن و شاد بودن توام با موفقيت خواهم نوشت.

من هم به تبعيت از دوست خوبم ، ميثم نوروزیبا کامنت های شما خواهم نوشت.

پس با نظرهای شما....
نویسنده : مهدی اسدی ; ساعت ٩:٢٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱٠ خرداد ۱۳۸٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک

+  

به زودی اين وبلاگ شروع به کار خواهد کرد
نویسنده : مهدی اسدی ; ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳۸٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک