روياي سپيد


+ نکاتی برای انتخاب برتر ، ازدواج

سلام دوستان ، مطلب دیگری از محضر استاد گرانقدر دکتر ابراهیم میثاق در باب انتخاب برتر در ازدواج را اینجا می گذارم. باشد که مفید فایده برایتان باشد.

فاصله ی سلامت را رعایت کنید ، یعنی زیاد به هم نزدیک نشوید زیاد هم دور نباشید.

ستونهای یک سقف زیاد به هم نزدیک نیستند زیاد دور هم نیستند ، چه خیلی نزدیک و چه خیلی دور در هر دو صورت سقف می افتد ولی در یک فاصله ی مناسب از هم برای سالیان متمادی کنار هم هستند. نکات کلیدی در فاصله ی سلامت از دور به نزدیک است. مثل خاک تا افلاک و یا از فرش به عرش. یعنی از پایین به بالا. یک دفعه اونقدر صمیمی نشوید که بعد در شرایط عادی شما را دور تصور کنند. اگر هر بچه ای هر روز در آغوش مادر خود باشد اگر کاری برای مادر پیش بیاید و بچه را روی زمین بگذارد بچه فکر می کند که چه خطایی کرده که مستوجب مجازات است. پس قدم قدم و هر روز به جلو قدم بردارید نه عقب ولی اگر قدم اول را خیلی بزرگ بردارید تا آخر راه نمی توانید همه ی قدم هایتان را بزرگ بردارید و ممکن است خسته شوید و قدم کوچکی بردارید اونوقت فکر می کنند که شما نخواسته اید قدم بزرگی بردارید.

برای هم درد دل زیاد هم نکنید. سفره ی دل را باز نکنید. بعضی مواقع در این غرق شدن در خاطرات ، خطراتی هست که در دید اول شاید متوجه نباشید ولی در آینده بر علیه ی خود شما استفاده می شود.

انتخاب برتر چیست؟

1. تدبیر زندگی: 

یعنی عقل زندگی و قدرت تصمیم گیری طرف را بسنجید. آیا درک متقابل دارد؟ برای فهمیدنش منش و روش را در نظر بگیرید. اشکال در منش و رفتار و همچنین نقصان در روش و گفتار فرد نمره ی پایینی را در ادراک و تدبیر ناشی می شود. درک متقابل یا همان کلمه ی معروف تفاهم چیزی نیست جز ترجمان درست رفتار و گفتار طرف مقابل. به سان آن مثالی که می گفت قربان چشم بادامی دخترم و دختر می گفت من بادام می خواهم. یعنی اصلا مغز کلام را نگرفته و فهم در سطح متوقف است.

2. انعطاف پذیری:

هر چه نمره ی فرد در تربیت پذیری بیشتر باشد آدم منعطف تری هم هست. شما مطمئن باشید برای زندگی به یک آدم بسیار منعطف نیاز دارید. هرگونه سرسختی در ارائه و قبول عقاید یعنی ابتدای داستان دعوا و ناسازگاری. چگونه این افراد را شناسایی کنیم؟ .. افراد غیرمنعطف و ناسازگار و سرسخت بسیار جروبحث می کنند و سر هر نکته ای می خواهند که یک نفر حتما محکوم شود. 

3. تحمل رنج:

آستانه ی تحمل درد و رنج در افراد باید بالا باشد تا با هر ناملایمتی در زندگی فورا پا پس نکشند. آگاه باشید که زندگی پستی و بلندی زیادی دارد و کل زندگی یک آزمون و امتحان هست و در هیچ آزمونی هم از ابتدا به شما پاسخ ها را نمی دهند و انتظار هست کمی با مسایل دست و پنجه نرم کنید. از خوشبختی شماست که ممتحن شما ( ایزد منان ) در پیچ و خم زندگی پاسخ ها را به شما می دهد ، ولی در زمان خودش و به مصلحت شما. چگونه بالابودن تحمل را تست کنیم؟  .. در کوتاه مدت می توان از واکنش سریع و بدون فکر در مواقع بحران این نکته را فهمید و در بلندمدت میزان مسوولیت پذیری و تحمل فشار روانی ( مخصوصا در دوران نامزدی! ) و تدابیر اتخاذشده در بحرانها این نکته را نشان می دهد.

4. تناسب در شخصیت و موقعیت:

فکر می کنم حتما می دانید که باید در فاکتور های مادی ، مذهبی ، فرهنگی و منش با هم هماهنگی هایی داشته باشید. نه کاملا ولی در حد اعتدال نیاز است. این نکته حتی شامل تفاوت سنی نیز می شود. تفاوت سنی بین 4 تا 7 سال که مرد بزرگتر باشد پیشنهاد می شود. مواردی مراجعه می کنند که عنوان می کنند ما همه چیزمان به هم می خورد ولی خانم بزرگتر است یا مرد بزرگتر است ولی مثلا 10 سال! شما آقای دکتر یا مشاور می توانید کاریش بکنید درست بشود. خب واقعیت این است که ما نمی توانیم شناسنامه ی افراد را تغییر بدهیم ، مورد بالا نیز از طرف ما یک پیشنهاد است و خودتان بهتر می توانید قضاوت کنید و تصمیم بگیرید. نکته ی اصلی آرامش و کمالی است که باید در کنار فرد منتخبتان به شما دست بدهد. فقط آگاه باشید که این آرامش و کمال افرایشی است نه فرسایشی! اگر در طول دوران نامزدی این آرامش کاسته شده و استرس و اضطراب در موارد برخورد با طرف مقابلتان به شما دست می دهد بدانید و آگاه باشید که باید در انتخاب خودتان تجدیدنظر داشته باشید.

5. ویژگی های سلیقه ای:

خب باید معترف باشیم که این شمایید که می خواهید یک عمر با محبوبتان زیر یک سقف زندگی کنید. پس باید ایشان از حداقل درخواستهای شما برخوردار باشند. این ویژگی ها به شدت شخصی بوده و باید شخص شما در مورد آنها تصمیم گیری و اظهارنظر کند. اینها شامل تمام آن چیزهایی است که به آن جاذبه های صورت و سیرت می گوییم. شما باید محبوبتان را زیبا ، جذاب ، خوش سخن ، خوش لباس ، خوش تیپ ، و از همه نظر مورد تایید خود وجدانی و درونی تان بیابید. کسی که حتی از نظر ظاهری مورد تایید شما نیست و مثلا ابا دارید با او در محفلی حاضر شوید و یا نمی توانید پرمهر او را در آغوش گرفته و به او دوستت دارم بگویید ، مطمئن باشید که پایه های متزلزلی برای زندگی خویش ساخته اید و برای ایجاد شرایط گزینه های خیانت و جدایی از الان ریشه دوانده اید.

پیروز باشید و در همه ی انتخاب های زندگی تان مدبر . امید که پرفایده برایتان بوده باشد.

نویسنده : مهدی اسدی ; ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۸٩
comment نظرات () لینک