روياي سپيد


+ مسيح...قسمت اول

با شعری از سهراب آغاز ميکنم:

قرآن بالای سر ، بالش من انجيل ، بستر من تورات ، و زبرپوشم اوستا ،
مي بينم خواب:
بودایی در نیلوفر آب.

بنام آفریننده هنر و زیبایی

عيسي ، كتاب و مكتبش

(( انجيل و مسيحيت ))


عيسي كتابي ننوشت ! .. اما
نفوذ زندگي و تعليمات او بيكران بود
.

پيشگفتار :
چرائي انتخاب كسي كه زندگاني و مرگش موجب پيدايش مسيحيت شد ، هميشه براي من كنجكاوی برانگيز و جذاب بوده است . اما اين كه عيسي را يكي از چهره هاي روشنفكر برجسته گذاشته بدانيم درنظر بسياري از افراد ، دست كم ، عجيب مي نمايد . به زعم كليساي مسيحي وي قطعاً خيلي بيش از اينهــا بود . و چه بسا بي ايمانها استدلال كنند كه حضرت اصلاً روشنفكر نبود . فزون بر اين مي توان گفت كه مجزا ساختن انديشه هاي عيسي از ساير چيزهائي كه كتاب مقدس درباره او مي گويد تصوري نادرست است .
در اين پژوهش سعي كرده ام شمه اي از برداشتهاي مورخان و متكلمان امروزي راجع به عيسي ، و نيز انجيلها كه حاوي زندگي اوست ارائه كنم . از همه بالاتر ، تلاش كرده ام كه شواهد و مدارك موجود درباره عيسي را از ديدگاه تاريخي بنگرم ، و پيش فرضهاي ديني مسيحي را وارد بحث خود نسازم . اگر پاسخ من رضايت بخش هم نباشد ، شايد كه لااقل پرسشهائي در ذهن خواننده برانگيزد .
پژوهش را با مطالعه كوتاهي پيرامون انجيلها ، آغاز كرده ام . كه اين امر دو دليل دارد : يكي آن كه خواننده نا آشنا با عهد جديد ، خلاصه اي از حديثهاي انجيل را در مورد عيسي در دسترس داشته باشد . (بدون اينكه نياز باشد كتاب مقدس و انجيلها را مطالعه كند ، چون مي دانم كه در واقعيت خيلي ها فرصت اينكار را پيدا نخواهد كرد و شايد علاقه اي به مطالعه هزار صفحه نداشته باشند يا انجيل و كتاب مقدس را در دسترس نداشته باشند !) و ديگر آن كه ماهيت انجيل ها را در مقام مدرك تاريخي باز شناسد . اميدوارم حتي آنهائي كه انجيلها را خوب مي شناسند نيز چيزهائي در اين بخش بيابند و همچنين آنهائي كه علاقه اي به مطالعه مقالات و پژوهشهاي ديني نداشته باشند . رغبتي به خواندن اين گونه مقالات پيدا كنند و يا حداقل اين مقاله به تنهائي آنها را ارضاء كند .
من تحصيلات ديني ندارم ، بنابراين تكيه ام تا اندازه اي بسيار زياد به كساني است كه انتقاد و مشورت انها را جسته ام ، به ويژه آقاي پيروميران نماينده اقليت و مسوول روابط عمومی کلیسا ، پدر خــــودم علي اسدي و خواهرم فرزانه اسدي. آقاي كشيشان از كليساي كريمخان و انجمن ارامنه تهران هم فراوان ياري ام داد ، و از استاد گرامي جناب آقاي دامغاني هم بسيار سپاسگزارم كه در واقع از من خواست اين پژوهش را قلمي كرده و به رشته تحرير در آوردم .

عيسي :

عيسي كتابي ننوشت ، يا اگر نوشت كه بسيار بعيد مي نمايد اثري از آن برجاي نمانده است . بنابراين تشريح انديشه هاي او ، كه هدف اين پژوهش است ، از آغاز به دشواري خاصي برمي خورد . بعنوان مثال وقتي مي خواهيد كتابي درباره دانته يا پاسكال يا اكونياس بنويسيد ، آثار خود آنها را مأخذ قرار مي دهيد ، ولي در اينجا به ناچار اتكا بر حرفها و كارهائي است كه به عيسي نسبت داده شده است و اين طبعاً از ابتدا مقداري عدم تيقن مي آفريند .
اين بي اعتمادي تنها در زمينه انديشه هاي عيسي نيست . واقعيات ساده تاريخي پيرامون زندگي او نيز بسيار كمياب است . با اين حال ، چند نكته را مي توان تقريباً قطعي دانست .
عيسي يك معلم مذهبي يهودي بود و در حدود 30-28 بعد از ميلاد به صليب كشيده شد و جان سپرد(به زعم مسيحيت). پس از آن ، واقعيات مربوط به او افزون و افزون تر مي شود .
پیروانش مدعي اند كه وي از گور برخاست و روانه بهشت شد ، در آنجا به عنوان پسر خدا در جايگاه خود قرار گرفت . كساني كه همچنين باوري داشتند رفته رفته از جريان اصلي دين يهود جدا افتادند ، و به مرور (( مسيحي )) خوانده شدند ، چون معتقد بودند عيسي همان ((مسيح)) موعود است – اين واژه ريشه يوناني دارد و معادل messiah عبري است به معناي آدم مسح شده . يهوديان ظهور اين مسيح را از دير باز انتظار مي كشيدند . اين واقعيات را مي توان از نوشته هاي رومي و يهودي وقت دريافت ، اشارات كوتاه اينها به مرگ عيسي ان قدر هست كه بتوان يقين كرد وي حقيقتاً وجود داشته ، و آنگونه كه گهگاه گفته مي شود سيمايي افسانه اي و ساخته دست مسيحيان نبوده است . ولي در مورد رويدادهاي پيش از مرگ او ، به هيچ وجه نمي توان مطمئن بود .


...ادامه دارد...
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1-نخستين شاعر مهم و سراينده منظومه مشهور كمدي الهي (1321-1265 ميلادي)
2-عالم فرانسوي و فيلسوف ديني (62-1623 ميلادي)
3-متكلم بزرگ عيسوي و پايه گذار تعاليم مذهب كاتوليك (74-1225 ميلادي)
پ

نویسنده : مهدی اسدی ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ; دوشنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک