روياي سپيد


+  

سلام...با عرض معذرت به خاطر غيبت يک ماهه...امتحان و ماموريت و کار و فيلم و تئاتر و .... خلاصه اصلا نتونستم بيام و آپديت کنم... ببخشيد

و اما ادامه ماجرا:

براي پي بردن به علت اين امر ، بايد به منابع و در درجه نخست به انجيلهاي چهارگانه كتاب مقدس مسيحيان نگريست ، كه شرح و تفصيل خود مسيحيان است از زندگي و انديشه هاي بنيادگذار خود. كتاب مقدس مجموعه اسناد و مداركي است كه مذاهب مسيحي و يهودي آنها را مبين كلام خدا مي پندارند ، و به عهد عتيق ، ملحقات و عهدجديد بخش بندي شده است . عهد عتيق مركب از كتابهائي است كه يهوديان قبول دارند : عمدتاً تورات موسي (يعني پنج كتاب يا فصل نخست عهد عتيق ) و نوشته هاي پيامبران .

كليساي مسيحي نيز عهد عتيق را معتبر مي شناسد و عهد جديد را (عمدتاً مشتمل بر انجيلها و نامه ها ) بدان افزوده است كه زندگي ، مرگ و تجديد حيات عيسي ، و تعليمات پولس و ديگر واعظان اوليه مسيحيت را نقل مي كند . ملحقات عبارت از كتابهاي گوناگوني است كه اعتبار آنها بيشتر از عهد عتيق و عهد جديد محل ترديد است . همه كتابهائي كه در روزهای آينده به آنها اشاره رفته در كتاب مقدس يافت مي شوند .

در ادامه به بررسي دقيق تر كتاب مقدس مي پردازم . انجيلهاي چهارگانه (واژه انجيل به معناي بشارت است ) احتمالاً در دهه های اخر سده يكم ميلادي به يوناني نوشته شدند . كهن ترين نسخه خطي باقيمانده و بالسنبه وزين به سده چهارم تعلق دارد ، اگر چه قطعه هائي از زمان هاي پيشين نيز وجود دارد . از اين چهار انجيل آن كه <به روايت مرقس> عنوان دارد هم موجزترين است و هم به اعتقاد بيشتر محققان پيش از بقيه نوشته شده است .

مندرجات اين انجيل را مشروحتر از سه تاي ديگر نقل مي كنم تا خوانندگاني كه با كتاب مقدس آشنائي ندارند ، از تصوير مسيحيت از عيسي آگاهي نسبتاً كاملي بدست آوردند و مضمون اصلي آن را هم در ضمن نشان بدهم . از نظر مرقس اين مضمون پاسخ به پرسش عيسي كه بود ؟  است .

 

روز بعد انجيل به روايت مرقس را خواهم نوشت.

بزودی نيز در کنار اين تحقيق ميخواهم قسمتی را در وبلاگ بگشايم که در بردارنده اخبار هنری سينما و تئاتر روز خواهد بود...و شايد هم کنسرت های موسيقی.

 

منتظر نظرهاتون خواهم بود.

نویسنده : مهدی اسدی ; ساعت ۸:٢٦ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢٢ تیر ۱۳۸٢
تگ ها:
comment نظرات () لینک