بوی عیدی ، نوروز 90 ، روانشناسی انسانهای سلطه جو قسمت اول

سلام ، سال نو مبارک و نوروزتان خجسته با اولین پست نوروزی در سال جدید و آغازین لحظات دهه ی نود در خدمت شما عزیزان هستم. امیدوارم روز و ماه و سالی پر از موفقیت و پیروزی در انتظار شما باشه! .. و به امید آزادی ...

روانشناسی انسانهای سلطه جو

تعریف انسان سلطه جو در مقابل انسان خویشتن ساز قرار می گیره ، انسان سلطه جو شخصی است که با روشهای خود ، از شکست خاص خود و دیگران به عنوان اشیاء استثمار ، استفاده می کند هر چند هر کس تا اندازه ای سلطه جو است اما روانشناسی انسان مدرن عقیده دارد که از این سلطه جوئی ها می توان قابلیتهای مثبتی که آبراهام مزلو (Abraham Moslow) و کرت گلداشتاین (Kurt Goldestein) آن را خویشتن سازی می نامند به وجود آورد. نقطه مقابل انسان سلطه جو ، انسان خویشتن ساز است که می توان او را اینگونه تعریف کرد : شخصی که خود و دیگران را به عنوان افراد یا موجوداتی با قابلیتهای بی مانند و بینظیر قدر و ارزش و منزلت می نهد و خویشتن واقعی خود را آشکار می سازد.

تضاد در این است که قسمتی از وجود ما سلطه جو و قسمتی خویشتن ساز است اما قادر هستیم با تسلط و آشنایی با آن به طور مستمر در جهت خویشتن سازی خود سیر پیشرفت گرایانه داشته باشیم.
همانطور که تا حدودی هم از تعریف برآمد سلطه جویی تنها به معنی ظلم کردن و یا آزار و اذیت نیست بلکه بعد مثبت هم دارد و حتی یک انسان ممکن است با مهربانی و همدلی و صفتهای خوب هم سلطه جو باشد که در بیان انواع انسانهای سلطه جو این مسئله کاملا روشن میشود.

انواع انسانهای سلطه جو

1. دیکتاتور در بیان قدرت اغراق می کند وی مسلط می شود، دستور می دهد، اعمال قدرت می کند و به هر کاری برای کنترل افراد متوسل می شود. این نوع سلطه جویی را می توان در شخصیت مادران و پدران مقتدر مشاهده کرد.
2. آدم ضعیف اغلب قربانی دیکتاتور است وی در بیان حساسیت های خود اغراق میکند انواع آدمهای ضعیف را می توان در گروه غصه خورها، تسلیم شوندگان و کسانی که خصوصیت انزواطلبان را دارند بررسی کرد که در آیندهبه تفصیل به این گروه خواهیم پرداخت.
3. حسابگر در حدود کنترل اغراق می کند او گول می زند دروغ می گوید و دیگران را احمق می پندارد. این افراد که زرنگ در اصطلاح عامیانه می نامیم را می توان در فروشندگان قهار هنرمندان بی شخصیت و روشن فکر نماها پیدا کرد.
4. شخصیت وابسته قطب مخالف حسابگر است. وی در میزان وابستگی اغراق میکند او آدمی است که می خواهد دیگران او را هدایت کنند و مراقبش باشند و به جای او کار انجام دهند. افراد همیشه کودک ، مویه گرها و مهرطلب ها نمونه هایی از این شخصیت هستند.
5. قلدر یا زیردست آزار در مورد عصبانیت و عدم مهربانی اغراق می کند و با تهدید دیگران را کنترل می کند وی انسانی تحقیر کننده ، متنفر و منفور و مسخره کننده و ترساننده است افراد عیب جو نمونه ای از این صفت هستند.
6. آدم خوب در مورد عشق و میزان مراقبت خود از دیگران اغراق کرده و درواقع با پنبه سر می برد. کنار آمدن با این افراد مشکل تر از قلدر است چرا که آدم نمی تواند با آنها بجنگد و تقریبا همیشه آدم خوب برنده می شود. نمونه های این افراد عبارتند از: خشنودها، ملایم ها ، خارج گودنشینها و بی تفاوتها.
7. قاضی در مورد انتقادگری خود اغراق می کند. وی به همه کس بدبین است و گناه دیگران را دیر می بخشد و به سرزنش می پردازد. نمونه های این افراد را می توان در ملامتگرها ، رسواگران ، داورها ، دادستان ها و وکلای مدافع جستجو کرد.
8. هواخواه نقطه مقابل قاضی است. او در مورد قدرت حمایت خویش اغراق می کند و نسبت به اشتباهات دیگران اغراق نمی کند. بی اندازه ابراز همدردی می کند و به کسانی که تحت حمایت خویش گرفته اجازه برخاستن و رشد کردن را نمی دهد. نمونه های این افراد را می توان در میان مادران هواخواه ، ناراحت به خاطر دیگران و یاری دهندگان پیدا کرد.

عزیزان این نکات به تلخیص ذکر شد و شاید باز هم مثال و توضیح نیاز باشد ولی بخاطر ادامه دار بودن مبحث و تکمیل آن در نوبه ی بعد و توضیح انسانهای خویشتن ساز شفاف خواهد شد. فقط به یاد داشته باشید که این تقسیم بندی ها تحت عنوان سلطه جو انجام گرفته و هرکدام خصوصیات مربوط به خود را خواهند داشت.

موسیقی این هفته هم با توجه به آغاز فصل بهار آهنگ زیبا ، آرام و خاطره انگیزی از تورج شعبانی به نام بهاربهار است که امیدوارم خوشتان بیاد و همین طور میدونم خیلی از شما ها سالهاست که از آن خاطره دارید و دنبال آن می گردید.

لذت ببرید و مطمئنم چندین باره آن را گوش میکنید: بهاربهار.

بهار قناری

و فرازی دیگر از سخنان دکتر ابراهیم میثاق:

"در زندگی خود هرگز چهار چیز را نشکنید. اعتماد ، قول ، ارتباط و قلب. شکسته شدن آنها صدائی ندازد ولی دردناک است."

تا نوبت بعد شما را به خدای منان می سپارم .. دلهایتان نیز در این هوای بهاری ، بهاری و سبز!

/ 45 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی

با سلام میشه لطفا از آقای دکتر درخواست کنیدکه در مورد موارد اعتمادو ارتباط مخصوصا در دوره نوجوانی صحبت کنند.باتشکر

شقایق

سلام من درخواست یک فرصت برای مشاوره تلفنی با آقای دکتر میثاق را دارم تامرا در یک تصمیم گیری مهم یاری کنند امیدوارم مراراهنمایی کنید .

شقایق

سلام خواهشمندم یک نوبت جهت مشاوره تلفنی با آقای دکتر میثاق برای من منظور فرمایید شماره مطب را بیدا نکردم درصورت امکان نتیجه را به من اطلاع دهید . ارادتمند شما و همه دست اندرکاران . از اصفهان

اشرف

با سلام و احترام من دوست دارم با آقای دکتر میثاق مشاوره حضوری داشته باشم اما متاسفانه ساکن رشتم ،و تلفنی هم نمی توانم مشکلم را آنگونه که هست شرح دهم در واقع استرس اجازه نمیدهد ارتباط مفید با ایشان برقرار کنم و نتیجه بگیرم لطفا راهنماییم کنید که چطور میتوانم با ایشان ارتباط بر قرار کنم یا اینکه از طریق ایمیل میتوانم مشکلم را مطرح کنم با سپاس فراوان از شما برادر مهربان و دلسوز

محمد

سلام برای خرید صحبت های دکتر چه کار باید کرد ؟میشه مشخصات و قیمت سخنرانی ها رو بگین؟ شامل برنامه های شبکه چهار اردی بهشت هم هست ؟ ممنون

هشدار مهم

سلام. من مشاوره های زیادی با آقای میثاق داشتم. هر کسی ازم بپرسه معرفیش نمکنم چون این آقا از نظر من قابل تایید نیست. من خیلی با آقای میثاق حرف زدم ولی الان می فهمم که چه اشتباهی کردم. خدا رو شکر که به اشتباهم پی بردم و تنها آسیبی که از این آدم دیدم اتلاف وقت و هزینه بود. یه چیزی رو از ته دل میگم برای کسایی که از این آدم بت ساختند: من از وقتی که با آقای میثاق صحبت نمی کنم واقعا حالم خوب شده. فکر می کنم خدا نیروی عظیمی بهم داده که بتونم خودم مشکلاتم رو حل کنم. بچه ها چشم هاتونو باز کنید و از روی شهرت تلوزیونی و حرفای قشنگ نذارید کسی با روحیه و زندگی شما بازی کنه. اگه یه مثال از حرف های آقای میثاق بخوام بگم همین بس که منو از ازدواج منع کردند با وجود اینکه در تلوزیون درباره عشق و ازدواج حرف می زنن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من از طرفدارهای ایشون بودم و قضاوتی که الان دارم می کنم بر اساس حرف هایی هست که مستقیما از خود این آقا شنیدم. از تجربه من استفاده کنید تا راه اشتباه منو نرید. راه خطرناکیه. از خدا ممنونم که نجاتم داد. اگه به خاطر این نعمت تا آخر عمر هم سر بر سجده شکر بذارم بازم کمه

دانلود نرم افزار

سلام. نویسنده تمام مطالب خودتان هستید یا برخی از آنها نقل قول از جای دیگری می باشد؟

سحر

سلام.من می خواستم هم قیمت مشاوره های آقای دکتر رو داشته باشم.هم یه وقت مشاوره ی حضوری یا تلفنی با ایشان در اسرع وقت

منیر

سلام روزتون بخیر نمیخوام مقدمه چینی کنم چون حالم اصلا خوب نیست پس میرم سر اصل مطلب فقط تورو خدا کمکم کنید من یه دختر 21 ساله هستم دانشجوی رشته ی مهندسی صنعت.پدرم یکی از مسئولین بالای نظامی هست.روانشناسی دوست دارم و اکثر برنامه های روانشناسی رو نگاه میکنم و کمو بیش یکم اطلاعات دارم حدود 9 سال هست که با یکی از پسرهای فامیل (دور) رابطه داریم و من میتونم به پاک بودن و آسمونی بودن عشقمون قسم بخورم.ما عاشقانه همدیگه رو میپرستیم و واضح تر بگم بدون هم میمیریم.اسمش امین هست.بابای امین شغل آزاده و شغل درست و حسابی نداره اما وضعیت مالیشون خوبه.پدر و مادرش منو خیلی دوس دارن و تصمیم داریم باهم ازدواج کنیم اما این وسط مامان من سخت مخالفه و به من میگه حتی به زورم که شده باید اونو از فکرت بیرون کنی چون من عمرا تورو به اون نمیدم.با من مثل دختر بچه های 14 . 15 ساله برخورد میکنه و گوشیمو ازم میگیره.خودش منو میبره و میاره. و میگه چون زحمتتو کشیدم بزرگت کردم باید با کسی که من میگم ازدواج کنی تا من سرمو بالا بگیرم و با افتخار بگم دامادم فلان کارست و پسر فلان مسئوله و از این حرفا.هرچی که میشه زود میبره می

فاطی

سلام خسته نباشید اطلاعاتی در مورد نحوه تهیه کتاب و دی وی دی ها می خواستم و اینکه مشاوره تلفنی به چه صورته ؟ اگه راهنماییم کنید خیلی خوشحال میشم از لطفتون ممنونم