تغییر قورباغه ای!

مطالعات زیست شناختی نشان داده اند که اگر قورباغه ای را در ظرفی بیندازیم و آن ظرف را با آب محیط زندگی اش پر کنیم و بعد آب را آرام آرام گرم کنیم قورباغه سرجایش می ماند و هیچ واکنشی نسبت به افزایش تدریجی حرارت (تغییر محیط) نشان نمی دهد.تا این که آب به جوش می آید و قورباغه می میرد.شاد و پخته می میرد!

 

از سوی دیگر اگر قورباغه ای را در ظرفی پر از آب جوش بیندازیم بی درنگ بیرون می پرد.سوخته اما زنده است !

 

گاهی ما هم مثل قورباغه ای آب پز می شویم.متوجه تغییرات نیستیم .فکر می کنیم که همه چیز روبراه است و یا شرایط نامطلوبی که در آنیم گذراست .به سوی مرگ می شتابیم اما همان طور آرام و بی تفاوت ، در آبی که مدام گرم تر می شود باقی می مانیم .سرانجام می میریم ،شاد و پخته ! بی آن که متوجه تغییرات اطرافمان شده باشیم.

 

قورباغه های آب پز نمی فهمند که همراه با "کارائی" (درست انجام دادن کارها) باید "موثر" باشند(کارهای درست انجام دهند).و به این منظور باید مدام رشد کنیم ،باید فضا را برای گفتگو ،برای ارتباط با دیگران ،مشارکت و برنامه ریزی و رابطه ی صحیح باز کنیم.مبارزه بزرگتر این است که بتوانیم به افکار دیگران احترام بگذاریم.

پ.ن: یک مثال در باب سیاست درباره ی کاربرد سیاست تغییر قورباغه ای! :

دولت مفخم به هیچ وجه نمی توانست به یکباره بنزین را از لیتری 80 تومان برساند به لیتری 400 تومان(آب جوش و واکنش سریع) ولی با سهمیه بندی ، کارت هوشمند سوخت ، و تاکید هزارباره اینکه ما بنزین را گران نکرده ایم و فقط سهمیه بندی جهت کنترل و صرفه جویی در مصرف سوخت انجام داده ایم شرایط به جایی سوق داد که مردم خود خواستار عرضه بنزین آزاد با نرخ 400 و حتی بیشتر هم شدند. اگر بخاطر داشته باشید اعلام شد که مازاد بر سهمیه اصلا بنزین آزاد نداریم. ولی خودتان بهتر میدونید که چه بلایی سر ما آمد.

پ.ن: همین سناریو آماده شده و بزودی اجرا می شود .. گویا نامی هم برایش انتخاب کرده اند " هدفمند کردن یارانه ها!"

 

قورباغه های آب پزی وجود دارند که فکر می کنند هنوز اطاعت مهمترین عامل زندگی است و نه رقابت! به کسی که می توانیم دستور دهیم و از کسی که قدرت دارد اطاعت کنیم کجاست زندگی حقیقی ؟

بهتر است نیم سوخته از شرایطی بگریزیم ، اما زندگی کنیم و آماده ی واکنشباشیم ."


موفق باشید و پایدار 

تا نوبه ی بعد...


/ 5 نظر / 39 بازدید
هیچکس

سلام من میخوام بپرم .

س.الف

میشه بپرسم تخصص شما در چه زمینه ایه؟ در مورد اقتصاد هم تخصص دارید؟ هر کاری دولت میکنه رو باید بکوبید؟ میدونید این طرح چه مزایایی داره؟

همشهري

با سلام.از اينكه صحبتهاي دكتر را نشر مي دهيد ممنونم.لطفا فضاي زيباي اين صحبت ها را با سياستي كه از ان سر در نمي اوريد خراب نكنيد.شما معتقديد كه هيچ زماني هيچ تغييري نبايد صورت بگيرد.

فاطمه دیوسالار

جالب بود و من هم همینکارو میکنم .یعنی حاضر نشدم با گرمتر شدن آب بسازم و بسوزم .

مه سیما

سلام -لطفا برای هر راهکار چند تا مثال هم بزنید.با تشکر